farby do bytu

Farby do bytu

Dom a záhrada

O atmosfére a nálade v byte veľa prezradia aj farby.  Pred výberom farieb si musíme rozmyslieť veľa faktorov ako osvetlenie, veľkosť miestnosti, osobný štýl a preferencie vlastných farieb:

Osobný štýl – osobný vkus a štýl hrajú vždy dôležitú úlohu. Pokiaľ preferujete minimalistické farby, moderný vzhľad ako čierna, sivá, biela a neutrálne farby. Kreatívny a živý naladený vkus je pre farby ako žltá, oranžová alebo odvážne odtiene modrej.

Veľkosť miestnosti – malé miestnosti môžu mať svetlé farby bielu, jemné odtiene zelenej alebo modrej. Veľké miestnosti môžeme oživiť s hlbšími farbami ako teplé odtiene hnedej alebo tmavú modrú.  Osvetlenie je dôležité, lebo ovplyvňuje farby.

Výber rôznych farieb

Vlastný výber farieb do bytu závisí od atmosféry a osobných preferencií, ktoré chceme spraviť.  Niekoľko tipov pre výber farieb sú:

Neutrálne farby – sivá, ktorá je elegantná a neutrálna, ideálna pre moderné interiéry. Krémová a béžová sú teplé odtiene, ktoré dodávajú priestoru útulnosť.

Pastelové farby – môžu byť mäkké modré, ružové alebo zelené odtiene. Pridávajú relaxačný a jemný dojem, ideálne do obývacej izby alebo spálne.

Živé farby – hnedá, teal a tmavozelená sú hlbšie farby a môžu pridať štýl a eleganciu ak sú dobré kombinované s doplnkami.

Prírodne farby – okrové, hnedozelené a odtiene hnedej pridávajú do priestorov prírodný pocit pohody a tepla. Kontrastné farby – tmavomodrá a čierna sa používajú na určité prvky, ktoré pridávajú dramatický efekt. Pri výbere farieb do bytu musíte porozmýšľať nad veľkosťou miestností, prírodným osvetlením a vlastnou voľbou.

Príprava na maľovanie

Na dosiahnutie kvalitného výsledku je dôležitá príprava na maľovanie. Patria sem najzakladenejšie úlohy, ktoré musíme pred maľovaním urobiť.

Príprava povrchu – prvým krokom je dôkladné čistenie povrchu, ktorý sa chystáme maľovať. Odstránime špinu, prach, mastnotu a starý nános farby.

Odstránime starú farbu – stará farba, ktorá sa odlupuje sa musí odstrániť škrabkou alebo brusným papierom.

Vyplnenie dier a trhlín – ak má stena diery a trhliny použité vyrovnávaciu hmotu. Po vysušení vybrúste povrch, aby dosiahol hladký povrch.

Ochrana pred maľovaním – nezabudnite na maskovacie pásky, ochranné fólie pre zakrytie okien, zásuviek a nábytku. 

Výber nástrojov a príprava farby – výber vhodných nástrojov pre maľovanie ako valčeky, malé a veľké štetce, vedro.  Pri príprave farby je dôležité farbu dobre premiešať, aby mali rovnakú konzistentnosť a farbu. Počas maľovania dobre vetrajte miestnosti, chráňte sa ochrannými rukavicami a oblečením pred farbou a chemikáliami.  Kvalitná príprava zabezpečí výsledok, ktorý bude vyzerať dobre.